Biorazgradiva plastika
„Biorazgradiva“ plastika je velika laž
Novi izveštaj UN kaže da su navodne zelene tehnologije sve osim zelene. Predviđanja da će do 2050. godine u okeanima biti više plastike nego ribe trebalo bi da inteziviraju napore za iznalaženje održivih i ekološki prihvatljivijih alternativa. Biorazgradiva plastika se dugo provlačila kao “zelena” tehnologija, ali novi izveštaj UN ukazuje da ova vrsta plastike doprinosi neznatno zaštiti planete i morskih organizama. “Plastika koja se označava kao biorazgradiva ne razlaže se brzo u okeanima”, kaže se u ovom izveštaju.
Izveštaj na 179 strana o plastičnom otpadu u morima i okeanima samo je jedan od nekolicine dokumenata koji je objavljen uoči sastanka Skupštine Ujedinjenih Nacija za životnu sredinu, koja se održava u Najrobiju, Kenija. Plastika, koja može da izazove veliku ekološku štetu, “je danas sveprisutna u morima i okeanima, i može se naći u svakom okeanu i na svakoj obali od Arktika preko tropa do Antartika”, kaže se u ovom izveštaju.
Biorazgradiva plastika – koja se koristi za izradu kesa u prodavnicama, boca za vodu i posuda za pakovanje hrane, dizajnirana je da kraće traje i da se brzo razgrađuje u životnoj sredini. Međutim, po UN, problem je u tome što uslovi potrebni da se ova plastika razgradi postoje gotovo isključivo u industrijskim postrojenjima za kompostiranje, ali ne i u okeanima. Najkraći opis bio bi “dobre namere ali pogrešne”, kaže Jacqueline McGlade, glavni istraživač UNEP-a. “Veliki deo plastike označene kao biorazgradiva, kao što su kese koje se koriste u prodavnicama, razgradiće se samo na temperaturama reda veličine 50°C, a to nije temperatura okeana”, rekla je McGlade u izjavi za Guardian. “Takođe, ova plastika ne pluta, već tone, tako da ne postoji mogućnost da pod dejstvom UV zraka dođe da njenog razlaganja.”
UN procenjuje da je globalna proizvodnja plastike porasla za 4% u periodu od 2013. do 2014. godine, premašujući količinu od 311 miliona metričkih tona. Prema podacima Svetskog ekonomskog foruma najmanje 8 miliona metričkih tona, što je ekvivalentno količini otpada koje prikupi jedan kamion za smeće svakoga minuta, dospe do okeana svake godine. UN smatra da je poboljšanje prikupljanja otpada i upravljanja otpadom “najurgentnije rešenje” za smanjenje plastičnog otpada, ali su i društveni stavovi od izuzetnog značaja.
“Postoji moralni stav da ne smemo da dopustimo dalje zagađivanje okeana i mora plastičnim otpadom, kao i da zagađenje mora i okeana otpadom treba posmatrati kao ‘zajedničku brigu za čovečanstvo’”, kaže ovaj izveštaj.
Drugim rečima, nemojte da budete ponosni na sebe kada sledeći put u prodavnici posegnete za biorazgradivom kesom. Moramo da učinimo puno više od toga.
Chris D’Angelo
HuffPost Hawaii
Izvor: The Huffington Post, US Edition